الگوریتم گوگل پاندا :

الگوریتم گوگل پاندا : سلام به همه دوستان گلم از سئو سایت شاید الگوریتم ها به اندازه کافی شناخته نشده باشند یا مطالب که گذاشته میشود از الگوریتم پاندا فقط ترجمه مقالات یا تجربیات باشه و نکات بکری در این مورد گفته نشده باشد خوب اول میگوییم گوگل پاندا چیست و بعدش به صورتی موردی بررسی میکنیم.بزارید از تاریخچه صرف نظر کنیم.

 

الگوریتم گوگل پاندا

تعریف الگوریتم گوگل پاندا چیست ؟

گوگل در سال های گذشته خلاء بزرگ محتوای مفید را جستجو حس میکرد و شاید دیگر وقت این بود که از یک جستجوگر ساده که فقط به این نگاه میکرد که یک سایت چه تعداد از یک کلمه را بیشتر دارد تا ان را در صفحه اول قرار دهد به یک جستجوگر واقعا حرفه ای وهوشمند تبدیل شود در این زمان الگوریتم پاندا که شاید موفق ترین الگوریتم گوگل پاندا بوده است پا به میان گذاشت شاید در ابتدا مشکلات در این الگوریتم وجود داشت اما به مروز زمان سایت های بی کیفیت و بدون محتوا و اسپمر به فراموشی سپرده شدند البته هر الگوریتم درصد خطای دارد اما نسبت به سال های گذشته کیفیت مطالب در صفحات اول خیلی مناسب شده است از آموش سئو یک زمانی شاید مطالب که کلمات کلیدی مزرعه وار در ان وجود داشت رتبه خوبی میگرفت اما یادش بخیر.خوب الگوریتم پاندا چه نکات از محتوا را مورد بررسی قرار داد ایا حجم کلمات کلیدی نباید دیگر استفاده شود ایا کپی مطالب بدون منبع جریمه ای ندارد ایا مطالب کوتاه و بی کیفیت رتبه خوبی میاورد مقاله شما میتواند قابل اعتماد باشد مقاله مورد نظر مرتبط با سایت است و تخصصی است چه درصدی از مطالب تکراریست اگر مطالب ۲۰ درصد تکراری باشد بازهم سایت جریمه میشود این مقاله خطایی املایی و نگارشی دارد این مقاله بی طرف است یا فقط برای تبلیغ سایتی خاص است به چه اندازه کیفیت محتوا کنترل شده است کلمات کلیدی بیش از حد باعث ایندکس نشدن مطلب میشود یا اسپمر بودن ضریب ماندگاری یا زمان ماندن در یک مطلب چقدر است میزان بازدید یک مطلب چگونه است.

پیشنهاد ویژه

الگوریتم گوگل پاندا و مبارزه با سئو Black Hat

سایت های بسیاری در سطح اینترنت از تکنیک های سئو سیاه  برای گول زدن گوگل استفاده می کنند تا بتوانند جایگاه بهتری را برای خود در نتایج گوگل فراهم آورند ولی به کمک الگوریتم پاندا اکثر این تکنیک ها برای گوگل لو رفته است و امروزه سئو کاران حرفه ای اهمیت سئو ارگانیک را درک کرده اند و بر این باورند که اگر سایت ما دارای ویژگی های مفیدی باشد و استاندارد های لازم را دارا باشد به طور طبیعی مورد توجه کاربران اینترنت قرارمی گیرد و گوگل نیز آن را مورد تایید قرار خواهد داد .بنابراین الگوریتم پاندا سئو on page و هم چنین محتوای موجود در سایت را بررسی می کند ، برای مثال:

آیا یک وب سایت دارای محتواهای تکراری و کپی شده است یا خیر ؟

میزان تکرار و تراکم کلمات کلیدی اصلی وابسته به موضوع وب سایت در یک متن به چه صورت است  و آیا تکرار بیش از حد کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing در متن وجود دارد یا خیر ؟

هم چنین بررسی میزان پارامتر Bounce Rate برای یک وب سایت به عهده الگوریتم گوگل پاندا است ، این پارامتر برای سنجش میزان کاربرانی است که به هر دلیلی وب سایتی را ترک می کنند ، حال به خاطر نداشتن محتوای سودمند  و یا نداشتن قالب کاربرپسند و هم چنین تبلیغات مزاحم ، پنجره های پاپ آپ ، ثبت نام اجباری برای کاربران و ……که همگی ای موارد به عنوان User Experience  هستند که وقتی مورد پسند کاربران نباشد نرخ خروج از وب سایت کاربران افزایش پیدا می کند . الگوریتم پاندا گوگل سایت هایی را که دارای محتوای خاص و مفید و کپی نشده هستند را در ارجحیت قرار می دهد ، برخورداری وب سایت از ظاهری جذاب و کاربرپسند و با رابط کاربری قوی نکته ای است که کاربران را به بررسی و جستجو در سایت ترغیب می نماید و این موضوع مورد توجه الگوریتم پاندا نیز خواهد بود .

اکنون به موارد مختلف با توضیح اشاره میکنیم :

کپی کردن محتوا از دید الگریتم گوگل پاندا

کپی کردن محتوا تا چه میزان مشکلی ایجاد نمی‌کند؟ شاید خیلی‌ها فکر کنند که با کپی محتوا و تغییر فعل و فاعل آن می‌توانند از این موضوع عبور کنند یا با تغییر اول و آخر مقاله و حذف یک سری عبارات بتوانند محتوا را از کپی بودن آن خارج کنند. اما باید رک و راست به شما بگوییم که گوگل خیلی باهوش‌تر از شما عمل می‌کند و ویرایش‌های جزیی شما را ندید می‌گیرد و برچسب کپی بودن را به مطلب شما می‌زند. به همین خاطر‌هم رتبه سایت شما نه تنها بهبود نمی‌یابد که بدتر‌هم می‌شود. اگر از منابع خارجی استفاده نمی‌کنید و می‌خواهید مطالب مورد نیازتان را از منابع فارسی به دست آورید، سعی کنید به زبان خودتان آن را تایپ کنید و در صورت امکان از منابع غیرفارسی‌هم جهت تکمیل مطلبتان بهره ببرید. البته موضوع انتخابی‌هم جایگاه ویژه‌ای دارد؛ چرا که در صورت تکراری بودن موضوع باید در نظر داشته باشید صدها و هزاران سایت وجود دارند که محتوای مورد نظر شما را قبلا به ثبت رسانده‌اند. حال از خود بپرسید چه دلیلی دارد گوگل در نتیجه صفحه اول، سایت شما را نمایش دهد؟ آن‌هم با محتوای کپی
مفید بودن مطالب سایت

مهم ترین بخش الگوریتم گوگل پاندا کیفیت است شاید جالب باشد بدونید که وقتی شما یک مطلب فوق العاده منتشر میکنید که بازدید کننده فراوانی دارد این باعث میشود گوگل نسبت به مطالب بعدی شما دید خوبی داشته باشد!!! و باعث افزایش تراست رنک”ضریب اعتماد” بیشتر میشود همیشه محتوایی خوب به این نیست که ۲۰۰۰۰ واژه باشد درست است که هر چه مقاله کامل تر باشد و از واژه های بیشتری استفاده کند بهتر است اما مقاله ای خوب است که بتوانند نظر کاربران را جلب کند شاید شما مطالبی در سایت دارید که مثلا یکی از مطلب ۱۰۰۰ بازدید یکی ۱۰۰۰۰ بازدید و دیگری ۵۰۰ بازدید دارد ایا تعداد بازدید بالا فقط به خاطر جستجو بیشتر است یا کیفیت مطلب است شاید یک مطلب خوب باعث دیده شدن سایت شود پس از کیفیت خوب بودن یک مطلب میتوان زمان ماندن در یک کاربر در یک  سایت و تعداد بازدید های ان و پایین بودن مقدار مطالب خسته کننده است ( نه به معنی کپی بودن به معنایی گفتن مثلا از لینک سازی به تعداد زیاد ) استفاده بیش از حد یک کلمه کلیدی در یک مطلب استفاده از عنوان های نادرست و استفاه از کلمات بی ربط در مطالب و نداشتن هدف و تمرکز موضوعی از عوامل موثر است برای اطلاعات بیشتر به مطلب بهینه سازی محتوا رجوع کنید.

برندینگ از نگاه گوگل

سعی کنید بهترین خود باشید تا بهترین برای بقیه شوید. این نکته‌ای است که در تمام امور و موضوعات باید آن را لحاظ کرد. اجازه دهید با ذکر یک مثال این موضوع را بیشتر روشن کنم: اگر شما برای خرید یک دستگاه لپ‌تاپ اقدام کرده باشید، زمانی که جستجوی خود را در گوگل آغاز می‌کنید، روی کدام سایت کلیک می‌کنید؟ آیا روی سایتی که آشناتر است کلیک می‌کنید یا سایتی که نمی‌شناسید و بار اول است به چشمتان خورده است؟ قطعا روی سایتی که آن را می‌شناسید و قبلا در موضوعی دیگر از آن نتیجه خوبی کسب کرده‌اید کلیک می‌کنید. این همان معنی برندینگ می‌باشد. الگوریتم گوگل پاندا برندینگ یا برندسازی یعنی اینکه شما نام تجاری خود را و نام دامنه سایت خود را به گوگل بشناسانید. زمانی که این اتفاق بیافتد هر کاربری که قصد سرچ کند سایت شما به او پیشنهاد داده می‌شود . مثال بارز این موضوع دیجی‌کالاست. امروزه همگان به این سایت اعتماد دارند و برای اکثر خریدهای اینترنتی خود، به دیجی کالا مراجعه می‌کنند. ضمن اینکه اگر شما “دی” را در کادر جستجو تایپ کنید عبارت “دیجی کالا” به شما پیشنهاد داده می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که انتخاب صحیح نام دامنه‌هم در برندینگ نقش مهمی را ایفا می‌کند.

حرف پایانی در گوگل پاندا :

ما همیشه در مطالب خود یک شاخص قرار میدهیم امروز هم برند سازی را شاخص میدانیم زیرا که اخیرا به یکی از عوامل مهم سئو تبدیل شده است و حتی میتوان گفت ان بخش از سئو که مربوط به نگه داشتن و برگرداندن بازدید کننده و کلیک کردن در جستجو ها به برند سازی مربوط میشود نا گفته نماند برند سازی به معنی استفاده از روش های خیلی سخت یا ایده های هزینه اور نیست شاید جالب باشه بدونید گوگل در سادگی برند شد شما گوگل را با یاهو مقایسه کنید در صفحه اول فرق گوگل با یاهو در این است بیشترین مطالب جستجو شده جستجوگر مهم است یا جستجوی کاربر پس همیشه برند سازی به هزینه بالا یا ایده فوق العاده نیاز ندارد شاید یک مطلب حرفه ای هم شما را برند کند!!!

دسته‌ها
یک دیدگاه
یک پینگ

پاسخ دهید