تعریف الگوریتم گوگل پنگوئن چیست؟

الگوریتم گوگل پنگوئن : الگوریتم جدید گوگل می باشد که در تاریخ ۲۴ ماه آپریل ۲۰۱۲ بر روی هسته گوگل قرار گرفت و به طور رسمی معرفی شد. وظیفه اصلی این الگوریتم مقابله با سایت های اسپمر است که از روش های غیر اصولی (Black hat) برای بهینه سایتشان استفاده می کنند.

پنگوئن الگوریتمی بود که سایت های بسیاری را پنالتی و از نتایج جستجو حذف کرد و سایت های بسیاری را از صفحات آخر به اول و بالعکس از صفحات اول به آخر برد. مدتی پس از قطعی شدن نتایج حاصل از تغییرات الگوریتم گوگل پنگوئن اعلام کرد که این الگوریتم نزدیک به ۳ درصد از نتایج را تحت تاثیر خود قرار داده است. مهم ترین آپدیت این الگوریتم تا کنون آپدیت دوم این الگوریتم بود که در تاریخ ۲۵ می همان سال شروع به کار کرد و بیش از ۱۰ درصد از نتایج کل گوگل را تحت تاثیر خود قرار داد!

 

الگوریتم گوگل پنگوئن

هدف گوگل از ساخت پنگوئن چیست؟

اگر بخواهیم در ادامه کمی توضیحات را تجربی کنید باید خدمتتان عرض کنم که پنگوئن قوی ترین الگوریتمی است تا به حال جهت مبارزه با وب سایت های اسپمر ساخته شده است این الگوریتم به شدت با سایت هایی که از روش های سئو کلاه سیاه و یا بهینه سازی بیش از حد (Over optmiztaion) استفاده می کنند مقابله می کند.

تاریخچه پیدایش الگوریتم گوگل پنگوئن

زمانیکه گوگل یک تغییر یا یک بروز رسانی جدید بر روی الگوریتم های خود به وجود می آورد مطمئن باشید که تغییر آن بصورت کاملا ریشه ای و اساسی انجام شده است که یک نسخه جدید از الگوریتم شده است اما در کل در همه تغییراتی که در الگوریتم های گوگل انجام می شود فقط یک هدف اساسی دنبال شده است و آن ارائه بهترین و با کیفیت ترین نتیجه های اطلاعاتی در جستجوی افرادی است که از گوگل به عنوان موتور جستجو استفاده می کنند. خوب قطعا با توجه به گستردگی بسیار زیاد اینترنت و همچنین شناخت حدودی شما در اینترنت حتما دلیل گوگل برای انتخاب این هدف را متوجه شده اید. وب مسترها برای انجام فرآیند های بهینه سازی صفحات وب خود برای موتورهای جستجو یا همان SEO از تکنیک هایی استفاده می کنند که می تواند رتبه بندی گوگل و حتی وب سایت های دیگر در اینترنت را تحت تاثیر قرار دهد ، در نتیجه ممکن است در نتایجی که گوگل به شما در صفحات اول نمایش می دهد به دلیل استفاده شدن از چنین تکنیک های SEO ای و نداشتن اطلاعات با کیفیت در وب سایت ، مطالب کیفیت لازم را نداشته باشند. به مرور زمان آنقدر تعداد این وب سایت ها و Black Hat SEO ای که انجام می دهند زیاد می شود که وب سایت های دارای محتوا و اطلاعات با کیفیت در این میان قربانی می شوند. در این بین گوگل و موتورهای جستجو هم بیکار نمی مانند و الگوریتم هایی برای شناسایی این نوع وب سایت ها که ما آنها را Web Spammer می شناسیم ارائه می کند.

معرفی الگوریتم گوگل پنگوئن

یکی از ترسناکترین الگوریتم های گوگل برای وب مسترهای متقلب و البته یکی از کاراترین الگوریتم های موتورهای جستجوی گوگل به نام پاندابود که قبلا در خصوص این الگوریتم بصورت مفصل در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کرده ایم . پاندا بصورت ویژه ای وظیفه تحلیل وب سایت ها برای تشخیص محتوای مفید و با کیفیت را برای گوگل بر عهده دارد. این الگوریتم برای وب سایت هایی که کاربرد تجارت الکترونیکی دارند حساسیت بیشتری نشان می دهد و به محتوای کیفی بسیار اهمیت می دهد. اما همانطور که گفتیم یکی از معیارهای با کیفیت بودن مطالب تعداد لینک هایی است که از وب سایت های دیگر به این مطلب داده شده است ، حال تصور کنید که هر وب مستری می تواند محتوا را از وب سایت های دیگر در سریعترین زمان ممکن کپی کند و به پاندا بگوید که محتوای دست اول و با کیفیت دارد ، گوگل برای اینکه متوجه شود که لینک هایی که مطلب داده شده اند لینک های معتبری هستند یا خیر و همچنین لینک ها از وب سایت های مرتبط ایجاد شده اند یا خیر که بتواند درجه کیفیت مطلب را در نظر بگیرد الگوریتم گوگل پنگوئن را با کاربردی متفاوت از الگوریتم پاندا معرفی کرد که وظیفه آن بررسی کردن وب سایت ها در خصوص لینک های ورودی به وب سایت از وب سایت های دیگر و تشخیص جعلی یا نامعتبر بودن این لینک ها است. اگر الگوریتم گوگل پنگوئن تشخیص دهد که یک وب سایت دارای Backlink های غیرمجاز و بی هویت و البته نامعتبر است ، وب سایت مورد نظر را در لیست Bad Profile خود قرار می دهد.

پیشنهاد ویژه

به طور کلی دلایل و روش های ریکاوری از این اپدیت ( الگوریتم گوگل پنگوئن ) را میتوان در موارد زیر دسته بندی کرد:

بهینه سازی بیش از اندازه ( Over Optimization )

این میتواند اولین دلیل و به نظر من رایج ترین دلیل برای تمامی وبسایت ها باشد.بسیاری از وبمستران ما با مباحث سئو آشنا نیستند و وقتی هم که آشنا میشوند روش استفاده از آن را نمیدانند.به طور مثال بسیاری براین باور هستند که تک تک اصول سئو باید در یک وبسایت رعایت شود به طور مثال خیلی دقت میکنند که از تگ h1 بیشتر از یک بار در هر صفحه استفاده نشود این موضوع بد نیست اما یکی از مدیران گوگل در پاسخ به این سوال که آیا بیشتر از یکی بودن بد است یا نه گفت در وبلاگ خودش بیشتر از ۲ تگ h1 در یک صفحه دارد.این مورد و موارد مشابه از جمله مواردی هستند که به انها بهینه سازی بیش از جد گفته میشود. میتوان گفت شما سایتی بهینه سازی کرده اید که اصلا برای کاربر نمیباشد و فقط هدف شما خوشحال کردن موتورهای جستوحو میباشد.
شما باید متوحه باشید در ایجاد هر وبسایتی یک هدف دلیل اصلی ایجاد آن میباشد.اگر هدف اول شما راضی کردن موتورهای جستوجو باشد و سعی کنید خودتان را به شکلی نشان بدهید که بهترین هستید به این کار شما Over Optimization گفته میشود.
برای ریکاوری از این مشکل قبل از وبسایت خودتان را چک کنید ببینید واقعا شما در وبسایتتان Over Optimization انجام داده اید؟ اگر پاسخ مثبت است راه خود را عوض کرده و به سمت ایجاد محتوای جدید بروید.

درصد بالای Anchor text یکسان

یکی دیگر از دلایلی است که در اپدیت پنگوئن شما را دچار مشکل خواهد کرد.این مشکل بیشتر در وبسایت های خدماتی میباشد.به طور مثال شما ممکن است در بخش طراحی وبسایت مشغول به فعالیت باشد و در پایین تمامی قالب هایی که طراحی کرده اید یک متن یکسان با نام شرکتتان زده باشید.این ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند.سعی کنید زیاد با Anchor text ها بازی کنید یعنی آن ها را تغییر بدهید و یکسان ننویسید. وبسایت Search Engine Watch آماری منشتر کرده است که در ان اشاره کرده اگر ۶۰ درصد Anchor Text ها یکسان باشد شما Penalized خواهید شد.

لینک های فوتر ( Footer Links )

نسبتا مشابه مورد شماره ۲ میباشد اما با این تفاوت که لینک هایی که در این بخش قرار میگیرد میتواند هر نوع لینکی باشد از لینک های داخلی تا خارجی.توجه داشته باشید که اگر از لینک های Random استفاده کنید بهترین حالت میباشد و همچنین با ۱ یا ۲ لینک هم کار شما به Penalized ختم نخواهد شد.

لینک های اسپم ( Spammy Links )

این مورد هم بسیار رایج میباشد متاسفانه جمعیت بزرگی از وبمسترها فارسی زبان هر جا لینک میبینند که رایگان هست لینک وبسایت خود را آنجا ثبت میکنند.رایج ترین این مشکلات زمانی است که به دایرکتوری هایی برمیخورند که لینک را رایگان ثبت می کنند و فکر میکنند هر دایرکتوری Dmoz است.این بدترین اشتباه ممکن است زیرا بسیاری از این لینک ها اسپم هستند و ارزشی ندارند.
تا قبل از الگوریتم گوگل پنگوئن میگفت ما فقط لینک های خوب را مورد بررسی قرار میدهیم و از لینک های بد و ضعیف میگذریم.اما در این الگوریتم گفت تمامی لینک ها بررسی میشود و براساس اهمیت و قدرت ( Authority ) به انها امتیاز داده میشود.برای ریکاوری از این مشکل شما باید با ابزارهای گوناگونی مانند Open Site Explorer یا Ahrefs لینک های ورودی خود را بررسی کنید و انهایی که ضعیف هستند حذف کنید.بله باید لینک های خود را حذف کنید تعجیب نکنید.
۴ مورد بالا دلایل اصلی Penalize شدن وبسایت ها میباشد.اما دلایلی مانند لینک های ورودی از وبسابت های غیرفعال و یا لینک از مطالب نامرتبط یا لینک های داخلی ضعیف هم جزو مواردی هستند که در بعضی وبسایت ها به انها اشاره شده است.
حال این بخش صحبت ما با انهایی میباشد که مشکلی نداشته اند با پنگوئن اما حس میکنند از موارد بالا که ذکر کردیم در وبسایت انها ممکن است باشد.اول از همه سریعا مشکل را حذف کنید دچار نشدن به مشکل به معنی دور بودن از چشمان گوگل نیست.
اما شاید شما شامل هیچ کدام از حالت های بالا نباشد و یک White Hat میانه رو باشید برای شما هم توصیه هایی داریم:
الف) سعی کنید از وبلاگ های هم موضوع و از پست های هم موضوع لینک بگیرید.
ب) اهمیت Google Webmaster Tools را فراموش نکنید و حداقل هفته ۲ ۳ بار به آن سر بزنید و تغییرات را همیشه آنالیز کتید.
ج) پاک سازی مطالب دوقلو ( Duplicate Content ) را سریعا انجام دهید.سعی کنید بین مطالب ارتباط برقرار کنید.
د) حداقل ماهی یک بار لینک های خود را دوباره بررسی کنید و لینک های اسپم و ضعیف را حذف کتید.

دسته‌ها
یک دیدگاه
یک پینگ

پاسخ دهید