تاثیر هاست بر سئو

تاثیر هاست بر سئو :آیا سرعت لود کردن یک سایت در یک هاست بر روی سئوی آن سایت تاثیری دارد ؟ هر چه سرعت لود شدن سایت بیشتر باشد این امر می تواند بر سئو و بهینه سازی سایت تاثیر مثبتی داشته باشد . این یک جمله صد در صد درست و منطقی می باشد.اما چرا ؟

زمانی که روبات های موتور های جستجو صرف پیمایش سایت شما و لینک های سایت شما می کنند محدود می باشد , پس طبیعی است که اگر در این مدت زمان محدود هر چه بیشتر محتوای سایت ما برای روبات ها لود شود به نفع ما خواهد بود . می توانیم با انتخاب یک هاست مناسب , در هر بار از مراجعه روبات های موتورهای جستجو محتوای بیشتری از وب سایتمان را زیر بغل آن ها گذاشته و به طبع محتوای بیشتری از سایت ما در نتایج مختلف جستجو ها نمایان خواهد شد . اما به جرات می توانم بگویم مهمترین دلیلی که باعث می شود سرعت لود وب سایت شما تاثیر بسیار زیادی بر روی سئوی سایتتان داشته باشد چیز دیگریست .

موتورهای جستجو تمام هم و غمشان راضی نگاه داشتن کاربران خود می باشد , ولاغیر , کاربرانی که پشت کنسول های جستجو به جستجوی نیاز های خود می پردازند . این رضایت برای موتورهای جستجو سرمایه اصلی و همیشگی می باشد . زیرا اگر کاربری در جستجوهای خود نتایج مورد قبولی کسب ننماید و با به علت باز کردن نتایج بی ربط به خواسته خود , ناراضی شود و در کل تجربه خوبی از جستجوی خود نداشته باشد , احتمالا برای جستجو های آتی خود سراغ موتور جستجوی دیگری خواهد رفت .

و این یعنی از دست دادن کاربر , همان کابوس شرکت های بزرگ . اینجاست که موتور های جستجو ترجیح میدهند برای رضایت کاربران خود سایت هایی را در نتایج ابتدایی جستجو ها نشان دهند که کاربر از باز کردن آن سایت خسته و دل آزرده نشود . اینجاست که مهمترین دلیل اهمیت سرعت مناسب برای لود یک سایت معلوم می شود و آن دلیل چیزی به غیر از رضایت کاربران نمی باشد .

البته مهم بودن عامل سرعت بارگذاری یک سایت در سئو به این معنی نمی باشد اگر رقیبی که از شما در لود صفحه ۲ ثانیه زود تر بارگزاری شده , گوگل برای همیشه سایت آن را به سایت شما ترجیح دهد .

آیا سرعت سایت تنها به هاست و سرور بستگی دارد ؟ آیا واقعا تاثیر هاست بر سئو زیاد است ؟

تنها هاست و سرور با سرعت پایین نمیتوانند عامل پایین بودن سرعت وب سایت باشند ( تاثیر هاست بر سئو ) در بعضی از مواقع استفاده از افزونه های زیادی ،کد های نا مرتب ،استفاده از تصاویر با حجم بالا ،استفاده کردن از فایل های css و js نا مناسب و حتی تعداد  درخواست های زیادی در هر صفحه میتواند در سرعت وب سایت تاثیر بگذارد . عوامل مختلفی در کاهش سرعت سایت دخیل هستند. عکس های حجیم و CSS و HTML هایی که به خوبی طراحی نشده اند قطعا می توانند زمان بارگذاری را افزایش دهند. اما اگر در مورد میزبان خود تصمیم اشتباهی گرفته اید، حتی اگر کد ها را ساده کنید باز هم سرعت سایت پایین نخواهد آمد ( تاثیر هاست بر سئو )

 

تاثیر هاست بر سئو

آپ تایم / downtime های سرور

downtime به معنای مقدار زمانی است که با توجه به مشکلات هاستینگ و سرور، وب سایت شما غیر قابل دسترس است. ربات های موتورهای جستجو معمولا در طول یک روز چند بار به وبسایت شما سر می زنند. اگر آنها در زمان های غیرقابل دسترس بودن وبسایت به آن سر بزنند و این اتفاق بارها و بارها رخ دهد و ربات ها نتوانند عمل خزیدن در بین محتوای وبسایت شما انجام دهند وبسایت شما نزد موتورهای جستجو غیر قابل اعتماد خواهد شد و شما رتبه خود را از دست خواهید داد. تلاش موتورهای جستجو بر این است که وب سایت های غیر قابل اطمینان را در لیست نتایج جستجوی خود نشان ندهند.

حتی ۹۹% آپتایم بدان معنی است که در طول یک ماه وبسایت شما برای حدود ۷ ساعت در کل غیر قابل دسترس خواهد بود. در حالت مطلوب شما می خواهید دسترسی را به ۱۰۰% برسانید و این بسیار عالی است اما باید بپذیریم که خرابی های غیر اجتناب ناپذیر در بحث مدیریت سرور و مرکز دیتاسنتر رخ می دهد که مدیریت به موقع آنها میتوان آپتایم ۹۹٫۹% را انتظار داشت. موارد افت آپتایم حتی دروبهاستینگ هایی با قیمت گران و بالا هم اتفاق می افتد و این امری اجتناب ناپذیر است.

باور های اشتباه از هاست

موقعیت سرور:

بسیاری بر این باورند که موقعیت سرور میزبانی سایت یکی از فاکتور های اثر گذاری هاست بر سئو و رتبه بندی موتور های جستجوگره و مثلا اگر یک سایتی بر روی سرور فرانسه میزبانی بشه رتبه بهتری در گوگل فرانسه http://google.fr می گیره اما اصلا اینطور نیست و موقعیت سرور هیچ تاثیر مستقیمی بر روی وضعیت بهینه سازی و سئو سایت نداره. اما موقعیت سرور تنها در مواقعی نادری می تونه باعث بهبود رتبه سایت بشه که به بحث Local SEO و نتایج کشوری بر می گرده.

به طور مثال: اگر سایت هایی که خدمات فروش محصولات ارائه می دهند (فروشگاه های اینترنتی) بر روی سرور کشوری باشند رتبه بهتری در نتایج تب Shopping گوگل دریافت می کنند.

سرعت ایندکس شدن سایت:

عده ای دیگری هم بر این باورند که ربات های گوگل  صفحات سایت هایی که در سرور های خارجی هستند رو زود تر ایندکس می کنه و بیشتر به سایتشون سر می زنه که این مورد هم کاملا غلطه و سرعت ایندکس صفحات هیچ ربطی به موقعیت سرور نداره. این باور هم از آنجایی شکل گرفته که بسیاری فکر می کنند چون گوگل در ایران سرور نداره نمی تونه به خوبی و سرعت به سایت سر بزنه و اونو ایندکس کنه، اما این عده نمی دونن که گوگل در اکثر کشور های دنیا سرور نداره و اکثر سرور های اون در آمریکا و هند قرار دارند! پس این نظریه دوستان کاملا غیر منطقی و دور از اهدف گوگله.

دسته‌ها
یک دیدگاه
یک پینگ

پاسخ دهید