تفاوت های بین وبسایت و وبلاگ

تفاوت های بین وبسایت و وبلاگ : احتمالا بارها برای شما پیش آمده است که در ابتدا  که وارد سایتی می شوید نتوانید از نظر ظاهری تفاوتی بین وبلاگ و سایت پیدا کنید .اما زمانی که دقیق تر می شوید بین این دو تفاوت‌های زیادی را می‌بینید .
وب سایت ” فضایی  در اینترنت است که در آن سازمان‌ها، شرکت‌ها و افراد می‌توانند اطلاعات خود را در آن قرار دهند . و وبلاگ ” وب سایت پویایی است که متعلق به شخص یا اشخاصی است و در برگیرنده اطلاعاتی راجع به موضوع یا موضوعات گوناگون است .   ( تفاوت های بین وبسایت و وبلاگ )

 

تفاوت های بین وبسایت و وبلاگ

                                   .
بعد از این تعریف کلی در مورد وب سایت و وبلاگ به تشابهات و تفاوت های این دو می پردازیم :

 • تشابهات بین وبسایت ها و وبلاگ ها
 1. هم وبلاگ و هم وب سایت ها نیاز به یک فضای خاص در اینترنت دارند که این فضا همان url است که برای هر کدام در نظر گرفته می شود و منخصر به فرد است .
 2. در هر دو افراد برای اطلاع رسانی از نوع قعالیت ،خدمات و یا اگاهی استفاده می کنند .
 3. می توان این گونه عنوان کرد که وبلاگ هم نوعی وبسایت است  اما با محدودیت کمتر.
 4. موتورهای جستجو هر دو این ها را در ردیف هم قرار میدهد بنابراین برای بهینه سازی سئو آنها می توان تلاش کرد تا تعداد بازدیدها را افزایش داد .
 • تفاوت‌های بین  وب سایت و وبلاگ:
 1. شرکت ها و سازمان ها برای ارائه محصولات و خدمات خود از وب سایت‌ استفاده می کنند . در کل می توان گفت وب سایت ها عمدتا برای کارهای رسمی  استقاده می شوند اما وبلاگ‌ها عمدتا (یا به طور کلی) شخصی‌اند.
 2. وب‌سایت‌ها از نظر طراحی ساختار پیچیده‌ای دارند و نیاز به طراحی سایت توسط افراد خبره و متخصص دارند  به روز کردن آنها نسبت به وبلاگ‌ها، زمان بیشتری را میطلبد .
 3. وب‌سایت ها به موضوعات خاصی می‌پردازند و رسمی هستند ، در حالی‌که وبلاگ‌ها تمام وقایع ریز و درشت زندگی را پوشش می‌دهند و می توان گفت که گفتمانی غیر رسمی دارند .
 4. برای داشتن یک وب سایت باید هزینه و زمان در نظر گرفت اما وبلاگ ها رایگان هستند .  ( تفاوت های بین وبسایت و وبلاگ )
 5. امنیت شما در وبلاگ کمتر است چون زیر شاخه ایی از یک سرویس دهنده می باشد ، و با هر نوع مشکل سرویس دهنده شما ممکن است داده های خود را از دست بدهید ( مثل مشکلی که در تغییز دامینPersianblogبه وجود آمد ) اما در سایت شما می توانید یک Back up از داده های خود داشته باشید و امنیت آن دست خود شماست .
 6. وب سایت‌ها گرایش به سکون و نظم دراند و مدرن هستند  اما  وبلاگ‌ها گرایش به پویایی و بی‌نظمی دارند.  و هوای پست مدرن دارند .
 7. از مشخصه  اصلی وبلاگ سادگی ان  است. اگر به کمک وب سایت توجه کنید آن را پر از اطلاعاتی می‌بیند که در میان تار و پود صفحاتی چند پیچیده شده است. صفحاتی که شاید چندین لایه داخلی داشته‌ باشد. در طراحی وب سایت شاید پیچیدگی صفحات و نحوه ردیف کردن مطالب کمی شما را سر در گم ‌کند. اما در مقابل بلاگ بسیار ساده است.در واقع هر گاه شخصی به این نتیجه برسد که مطلبی برای نوشتن دارد و آن مطلب ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد می‌تواند به وبلاگ نویسی بپردازد. زمان کافی هم برای نوشتن و ارسال مطالب وجود دارد و سایت‌های زیادی در قالب وبلاگ نویسی سرویس‌های رایگان ارایه می‌کنند.  ( تفاوت های بین وبسایت و وبلاگ )
 8. کنترل وب سایت‌ها در اختیار مالکان آن است، ولی بلاگرها کنترل جزیی بر وبلاگ دارند. در واقع کنترل آنها تابع یک کنترل بزرگ‌تر توسط صاحبان Domain و مدیران کلان سرویس دهنده وبلاگ است. البته این مورد برای وبلاگ‌هایی که مالکیت Domain آنها شخصی است، صدق نمی‌کند.
 9. در وب سایت شما فضایی را خریداری می کنید و می توانید فایل ها و عکس ها و .. ی خودتان را روی آن آپلود کنید اما در بیشتر سرویس دهندگان وبلاگ شما فضایی برای آپلود عکس ها ندارید و باید از فضاهای مجازی ( همانطور که قبلا گفته شد ) استفاده کرد .
 10. در وبلاگ ها شما مجبورید بنر های تبلیغات مزاحمی را تحمل کنید اما در سایتتان شما از این مشکل رها هستید و حتی می توانید خودتان تبلیغات بگیرید و بگذارید .( البته بستگی به داشتن بازدید کننده زیاد در سایت شماست )
 11. یکی از بهترین ویژگی های وبلاگ ها آن است که سرویس دهندگان وبلاگ فارسی زبان هستند و شما می توانید به راحتی در آن استفاده کنید و کارها بیشتر اتوماتیک و بسیار راحت است اما در سایت به این راحتی نمی باشد .  ( تفاوت های بین وبسایت و وبلاگ )
 12. در مقابل مزیت بالای وبلاگ ها محدودیت های آنهاست خود را دارند در مقابل در سایت شما دستتان برای هر کاری باز می باشد و می توانید طبق هر فناوری و هر نوع طراحی کار کنید .
 13. در سایت شما می توانید صفحات مختلف به تعداد مورد نظر داشته باشید ، اما در وبلاگ تعداد صفحات ( استاتیک ) محدودیت دارند .

و در اخر محتوای وب سایت‌ها در درون صفحات نسبتا زیادی قرار دارد. برعکس، محتوای وبلاگ‌ها عمدتا در صفحه‌ی اول و قابل مشاهده متمرکزند. وب سایت‌ها مثل خانه‌های مجللی می‌مانند که ورود به آنها با تشریفاتی همراه است. وبلاگ‌ها کلبه های ساده و با صفایی هستند که در آنها به روی همه گشوده است. شما میهمانان سایبری کدام یک را بیشتر می‌پسندید؟

دسته‌ها
یک دیدگاه
یک پینگ

پاسخ دهید