سئو چیست

سئو چیست : شاید بد نباشد در اینجا یک توضیح مختصر درباره‌ی موتورهای جستجو بدهیم. در حقیقت کاربران با استفاده از موتورهای جستجو می‌توانند به‌راحتی موضوعات موردنظر خود را جستجو کنند. هنگامی‌که کاربر به دنبال مطلبی در موتورهای جستجو می‌گردد، آن‌ها لیستی از وب‌سایت‌های مرتبط با آن موضوع را برای کاربر نمایش می‌دهند. برخی از بهترین موتورهای جستجو عبارت‌اند از: گوگل، بینگ، اسک ، یاهو و…که ما در اینجا مثال‌ هایمان از گوگل است، چرا که محبوب‌ترین موتور جستجو در دنیا است و اگر رضایت این موتور جستجوی قدرتمند را داشته باشیم، قطعاً رضایت دیگر موتورهای جستجو را هم خواهیم داشت.

سئو چیست : واژه‌ی سئو مخفف کلمات Search Engine Optimization و معنی لغوی آن بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است . سئو یک استاندارد است که با استفاده از آن می‌توان صفحات وبی را تولید کرد که برای موتورهای جستجو ، جذاب و دوست‌ داشتنی باشد . داستان از این‌ قرار است که بعد از مدتی ، وب‌ سایت‌ها خیلی مهم شدند و رفته‌ رفته به سمتی حرکت کردند که الآن قادر خواهند بود ، تمام نیازهای مردم را تأمین کنند ( مثل : خرید اجناس مختلف ، ثبت‌نام تورهای مسافرتی و …)  از طرفی هم در حال حاضر ، تعداد این وب‌ سایت‌ ها بسیار زیاد شده است، به‌ طوری‌ که کاربران برای رفع نیاز خود ، بیشتر اوقات در گوگل به دنبال نیاز خود می‌ گردند و در این زمان بود که بحثی تحت عنوان SEO مطرح شد که با استفاده از آن می‌توانیم ، کاری کنیم که وقتی کاربران در موتورهای جستجو به دنبال نیازهای خود می‌گردند، ما را پیدا کنند و ما پاسخگوی نیازهای آن‌ ها باشیم . در حقیقت سئو به ما یاد می‌دهد که چطور یک وب‌ سایت ارزشمند و پربازدید داشته باشیم . سئو یک شیوه‌ ی تفکر است . ما با بهره‌گیری از توانایی مغز خود می‌توانیم ، محتوایی تولید کنیم که کاربران به وب‌ سایت ما بیایند. (به شما تبریک می‌گویم که اهل تفکر هستید ) اگر هنوز سئو برای شما مبهم است ، اصلاً نگران نباشید . به‌مرور در فصل‌های بعد ، سئو را به‌طور کامل درک خواهید کرد.

 

سئو چیست

چرا سئو اهمیت دارد ؟

سؤالی که ذهن خیلی‌ ها را درگیر خود کرده این است که چرا باید سئو را یاد بگیریم ؟

زمانی که صحبت از سئو می‌شود ، خیلی‌ ها تصور می‌کنند یادگیری آن هیچ ضرورتی ندارد ، درصورتی‌ که این رویکرد اصلاً درست نیست . فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید که در آن لوازمی مانند : لپ‌تاپ ، تبلت ، موبایل و … را می‌فروشید. اگر روزانه هزار نفر واژه‌ی “خرید لپ‌تاپ” را در گوگل جستجو کنند، سپس در نتایج جستجو ، وب‌سایت شما در رتبه‌ی اول ظاهر بشو د، می‌دانید چه اتفاق خارق‌ العاده‌ای رخ می‌دهد ؟؟؟ آمارهای نشان می‌دهد ، ۹۰ درصد کاربران بر روی رتبه‌ ی اول کلیک می‌کنند ، خب در این صورت روزانه ۹۰۰ نفر به فروشگاه شما سر می‌زنند و شما می‌توانید به‌راحتی آن‌ ها را به خریدار و بعد هم به مشتری دائمی تبدیل کنید. فکر کنم ، این مثال اهمیت و ارزش سئو را به‌ خوبی نشان داد.

وضعیت سئو در حال حاضر چگونه است؟

واقعیت این است که سئو درگذشته اصلاً مهم نبود و بازار کار خوبی هم نداشت، اما رفته‌ رفته پیشرفت عجیبی کرد، به‌ طوری‌ که خیلی از کسانی که در حوزه‌ی IT هم فعالیت نداشتند ، وارد سئو شدند و آن را به‌عنوان شغل اصلی خود انتخاب کردند. در حال حاضر این علم به‌ قدری مهم شده که گاهی وقت‌ ها مبلغی که برای پروژه‌ های سئو در نظر گرفته می‌شود چند برابر مبلغی است که برای طراحی سایت در نظر گرفته می‌شود ، بنابراین سئو بازار کار بسیار خوبی دارد.

یک نکته‌ی مهم که باید به آن توجه کنیم، این است که اگر می‌خواهیم وارد دنیای سئو بشویم، بدون هیچ تردیدی الآن بهترین زمان است. مطمئن باشید سه یا چهار سال بعد، به این راحتی نمی‌توان درباره‌ی سئو صحبت کرد، چون رقابت بسیار شدیدی به وجود می‌آید، افراد متخصص در این حوزه زیاد می‌شوند و کار سئو بسیار دشوار می‌شود. الآن فرصت مناسبی است که سوار این موج بشویم و مثل یک موج‌ سوار حرفه‌ ای ، از سئو و تجارت پرسودش ، بهره‌مند شویم .

در قدیم، سئوکارها ( متخصصین سئو ) با استفاده از ترفندهایی، به قول خودشان گوگل را دور می‌زدند و وب‌سایت موردنظر خود را به‌راحتی در صفحه‌ی اول گوگل قرار می‌دادند. به‌عنوان‌مثال: محتواهای بی‌ربط و زیادی را درون وب‌سایت خود قرار می‌دادند و رنگ آن‌ها را هم‌رنگ پس‌زمینه‌ی صفحه می‌کردند که دیده نشود و به این شکل صفحه‌ی اول گوگل را تصاحب می‌کردند، اما این ترفندها امروزه هیچ کاربردی ندارد چون الگوریتم‌های گوگل بسیار پیشرفته و هوشمند شده است و اگر دست‌به‌کارهای این‌چنینی بزنیم، گوگل سایت ما را تنبیه می‌کند. حتماً کارتون پینوکیو را دیده‌اید، کاراکتر محبوبی که هر وقت دروغ می‌گفت، دماغش دراز می‌شد. پس خواهشاً حواستان به پینوکیوهای دماغ دراز باشد. منظورم از پینوکیو آن عزیزانی هستند که به شما وعده‌های توخالی می‌دهند.

به‌ عنوان‌ مثال : در کلاس‌ هایم خیلی‌ ها را دیده‌ام که ادعا می‌کنند ، سایت شما را یک‌هفته‌ ای در رتبه اول نتایج گوگل قرار می‌دهند ، البته ما می‌توانیم با به‌کارگیری یکسری ترفندها و یا با استفاده از برخی نرم‌ افزارها که اغلب هندی‌ ها تولید می‌کنند ، در عرض یک هفته سایت خود را در رتبه اول گوگل قرار دهیم ، اما این کار بسیار پرخطر است، به دلیل این‌که ازنظر گوگل ما از روش‌های غیرقانونی استفاده کردیم و اگر این کار ما ادامه پیدا کند ، به‌ زودی کرولرها ( ربات‌هایی هستند که به وب‌ سایت‌ها و محتویات آن سر می‌زنند و اطلاعات آن‌ها را برای بانک‌ های اطلاعاتی موتورهای جستجو ارسال می‌کنند تا اطلاعات آن‌ها همیشه بروز باشند ، البته کرولرها کاربردهای دیگری هم دارند ) وب‌سایت ما را در لیست سیاه قرار می‌دهند و برای همیشه از گردونه‌ ی رقابت در سئو ، حذف خواهیم شد ؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنم که از این ادعا ها بترسید، زیرا ممکن است، برای وب‌ سایت شما گران تمام شود و این را به خاطر داشته باشید که سئو یک کار بلندمدت است که سود بلندمدتی هم برای شما به همراه خواهد داشت.

اقدامک: ازآنجایی‌که در سئو، باید اهداف شما مشخص باشد. لطفاً همین الآن یک‌قلم و کاغذ بردارید و هدف خود را از یادگیری سئو بنویسید.

استراتژی‌ ها در سئو:

منظور از استراتژی، همان نقشه یا برنامه‌ی کلی برای موفقیت در سئو است.

به‌ طور کلی در سئو با دو مفهوم سروکار داریم:

اول Relevance ( ارتباط ) : این مفهوم به ما می‌گوید که تمام تلاش‌هایی که در وب‌ سایت ما انجام می‌شود ، باید مرتبط با موضوع وب‌ سایت ما باشد ؛ یعنی هر محتوایی که درون سایت شما قرار می‌گیرد ، باید در رابطه با موضوع سایت شما باشد ؛ و امروزه وقتی صحبت از محتوا صحبت می‌کنیم ، مقصود نظر ما فقط متن و یا آدرس وب‌ سایت نیست ، بلکه در بعضی از سایت‌ ها شاید عکس‌ها ، فیلم‌ ها ، نقشه‌ ها و حتی تبلیغات ، مهم‌ تر از متون موجود در وب‌ سایت باشد . پس به‌طورکلی هر آن چیزی که درون وب‌ سایت ما گذاشته می‌شود باید مرتبط با موضوع وب‌ سایت ما باشد.

دوم Authority ( اعتبار ) : این مفهوم به ما می‌گوید که ما باید یک وب‌ سایت قابل‌ اعتماد داشته باشیم. اگر وب‌ سایت ما معتبر باشد ، رتبه‌ ی سایت ما در موتورهای جستجو ارتقا پیدا می‌کند و از طرفی هم می‌توانیم تعداد بازدیدکننده‌ ی سایت خود را افزایش دهیم و سود قابل‌ توجهی کسب کنیم.

برای این کار روش‌های زیادی وجود دارد . به‌ عنوان‌ مثال : افرادی که آدرس سایت شما را درون سایت خود قرار می‌دهند ، در واقع با زبان بی‌ زبانی دارند به شما یک رأی مثبت می‌دهند ؛ و اگر یک وب‌ سایت دولتی یا دانشگاهی ، آدرس سایت شما را درون وب‌ سایت خود قرار دهد ، به طرز شگفت‌آوری ، اعتبار سایت شما ، نزد موتورهای جستجو بالا خواهد رفت . به همین دلیل هم هست که سایت‌های معروف و پربازدید ، پول‌های کلان از صاحبان وب‌ سایت ، دریافت می‌کنند تا لینک سایت خود را در آنجا تبلیغ کنند . ( البته نگران نباشید، در فصل‌های بعدی، به‌طور مفصل در این باره صحبت خواهیم کرد. )

دسته‌ها
یک دیدگاه
یک پینگ

پاسخ دهید