نقشه سایت یا سایت مپ

 نقشه سایت که یکی از نکات خیلی مهم در خدمات سئو سایت هست ، در واقع میشه گفت نقشه سایت یکی از اجرای اصلی سئو هست ، از زمانی که این کلمه به وجود آمده است تا به امروز نقشه سایت هم در کنار اون بوده است و روز به روز بر نقش اون افزوده میشود.

 

نقشه سایت

نقشه سایت چیست ؟ – سایت مپ چیست ؟ – sitemap چیست ؟

نقشه سایت XML (زبان نشانه گذاری قابل توسعه) در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس‌های موجود در سایت شماست. همچنین نقشه سایت (سایت مپ) شما میتواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود. وجود نقشه سایت ربات موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی میکند تا صفحات سایت شما را به صورت بهتر شناسایی کرده و همچنین از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی شما مطلع شود. هیچ تضمینی وجود ندارد که با ساخت سایت مپ XML صفحات شما بهتر ایندکس شوند، ولی با داشتن نقشه سایت یا سایت مپ شانس بیشتری خواهید داشت.

نقشه سایت

پس اگر سایت شما سایت مپ ندارد انتظار رتبه خوب در سیستم رتبه بندی گوگل نداشته باشید و سایت شما رنک خوبی نخواهد داشت. وجود نقشه برای سایت شما آنقدر اهمیت دارد که به شما پیشنهاد می کنم همین الان اگر آب در دستتان است زمین بگذارید و به فکر ساخت یک سایت مپ باشید.

سایت مپ شما باید از نوع سایت مپ برای موتورهای جستجوگر باشد. فرمت این نقشه بصورت  .xml می باشد که مورد قبول سایت گوگل می باشد

اطلاعات موجود در Sitemap ؟

در بالا یک فایل sitemap رو تقریبا مشاهده میکنید ، هر فایل مربوط به sitemap معمولا شامل موارد زیر هست :

آدرس های سایت – آدرس صفحات سایت

تاریخ آخرین تغییرات یا بروز رسانی

بعضی از سایت مپ ها شامل بازه زمانی تغییرات هم هستند

میزان اهمیت لینک

نقشه سایت چیست ؟ تگ مپ سایت

و…

تگ های مورد استفاده در سایت مپ ؟

و همچنین یک فایل xml سایت مپ از برچسب ها و تگ هایی مثل تگ های زیر ساخته میشه :

تگ sitemap index

این تگ برای ابتدا و انتهای فایل هست ، مثل همان html در سند های html عمل میکنه

و یک جورایی میشه گفت تگ sitemapindex تگ آغازین و پایانی یک فایل سایت مپ می باشد .

تگ url

این تگ در داخل تگ قبلی قرار میگرد و برای معرفی لینک ها هست .

تگ lastmod

حاوی اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات صفحه می باشد که به فرمت YYYY-MM-DD تاریخ دهی میشود.

تگ changefreq

این تگ حاوی اطلاعاتی در مورد تاریخ آخرین برزو رسانی صفحه می باشد .

تگ priority

این تگ حاوی اطلاعات اهمیت لینک می باشد ، که مقدار آن میتواند در بازه ۰٫۰ تا ۱٫۰ باشد.

    و…

تگ های دیگر هم گاها در سایت مپ مشاهده میشود و چون شامل بحث ما نیست ، چندان بهشون اشاره نمیکنیم ، ولی فقط این نکته رو بدانید که در تگ های فوق یکسری از تگ ها اجباری هستند و یکسری از تگ ها اختیاری که در اینده در مباحث مربوط به ساخت سایت مپ در مورد اون ها توضیح خواهیم داد.

فایل ایندکس سایت مپ چیست؟

گاهی با توجه به تعداد زیاد صفحات و موضوعات یک سایت ساخت چند مپ سایت لازم میشود. در اینصورت فایل مربوط به هر مپ سایت باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت (Sitemap index file) لیست شود.

اگر سایت شما بیش از ۵۰۰۰ صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت شما بیش از ۱۰ مگابایت است، استفاده از چند فایل مپ سایت ضرورت می یابد. در اینصورت به فایل ایندکس نقشه سایت نیز نیاز دارید. البته میتوانید با استفاده از gzip حجم فایل و پهنای باند مورد نیاز را کاهش دهید ولی مطمئن شوید که سایز فایل نقشه سایت شما بعد از فشرده سازی کمتر از ۱۰ مگابایت باشد.

در فایل ایندکس زمان احتمالی تغییرات برای هر فایل مپ سایت شما بوسیله برچسب <lastmod> مشخص میشود.

سایت مپ XML چه فایل‌هایی را پشتیبانی میکند؟

گوگل میتواند پسوندهای متفاوتی را در هر مپ سایت شناسایی کند. این امر بستگی به محتویات هر سایت دارد و شما با استفاده از نقشه سایت کار را برای موتورهای جستجو راحت میکنید. نقشه سایت XML پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی میکند.

دسته‌ها
یک دیدگاه
یک پینگ

پاسخ دهید